პროკურატურა ადასტურებს, რომ თანამდებობა დატოვა გენპროკურორის მოადგილემ
საქართველოს პროკურატურა ადასტურებს, რომ თანამდებობა დატოვა გენერალური პროკურორის მოადგილემ ნათია მერებაშვილმა. დღეს, 5 იანვარს, მედიით ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ მერებაშვილმა პოსტი ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური ვითარების გამო დატოვა. უწყება ამ ყველაფერს სპეკულაციას უწოდებს. პროკურატურამ „რადიო თავისუფლების“ შეკითხვებს უპასუხა. ნათია მერებაშვილი გენერალური პროკურორის მოადგილედ 2020 წლის 19 მარტს დაინიშნა. მანამდე ის საპროკურორო საქმიანობაზე ზედამხედველობის და სტრატეგიული განვითარე
კაია კალასი - ომი რუსეთმა დაიწყო და ამის ფასი უნდა გადაიხადოს - უკრაინა მიიღებს 3 მილიარდ ევროს გაყინული რუსული აქტივებიდან
დღეს უკრაინა მიიღებს 3 მილიარდ ევროს ჩვენი სესხიდან, რომელიც რუსული გაყინული აქტივებიდან მიღებული თანხებით დაიფარება, - ამის შესახებ ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების საკითხებში, კაია კალასი სოციალურ პლატფორმა X-ზე წერს. მისი თქმით, ომი რუსეთმა დაიწყო და ამიტომ ამის ფასი მან უნდა გადაიხადოს. „ეს დაეხმარება უკრაინის ეკონომიკას და გაათავისუფლებს უკრაინის ფულს თავდაცვისთვის“, - წერს კაია კალასი. იპნ
აშშ-ის საელჩო - შეერთებული შტატები გმობს პარტია „ქართული ოცნების" მიმდინარე ძალადობას - საქართველო უკეთესს იმსახურებს
შეერთებული შტატები გმობს პარტია „ქართული ოცნების" მიმდინარე ძალადობას საქართველოს მოქალაქეების წინააღმდეგ, მათ შორის, ოპოზიციის ლიდერების, ჟურნალისტების, სამოქალაქო საზოგადოების წევრებისა და აქციის მონაწილეების მიმართ , - ამის შესახებ საქართველოში აშშ-ის საელჩოს განცხადებაშია ნათქვამი. საელჩოს განცხადების თანახმად, „მსგავსი ქმედებები, რომელიც ჩანს, ქართველების ძირითადი თავისუფლებების გამოყენების შეზღუდვას ისახავს მიზნად, არაფერს აკეთებს საქართველოს ევროატლანტიკურ გზაზე დასაბრუნებლად - რაც ქ
EU: შოკისმომგვრელია ცნობები „ოცნების“ პოლიტიკოსების მონაწილეობაზე გახარიაზე თავდასხმაში
„შოკისმომგვრელია ცნობები „ქართული ოცნების“ პოლიტიკოსების საქართველოს ყოფილ პრემიერ-მინისტრსა და ოპოზიციის ლიდერზე გიორგი გახარიაზე სასტიკ თავდასხმაში მონაწილეობის შესახებ“, — წერს X-ზე საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ევროკავშირის მთავარი პრეს-სპიკერი ანიტა ჰიპერი. „არცერთ დემოკრატიაში არ არის ძალადობისა და დაუსჯელობის ადგილი, რომ აღარაფერი ვთქვათ იმ ქვეყანაზე, რომელიც ევროკავშირის კანდიდატია“, — აცხადებს ევროკავშირის პრეს-სპიკერი. გასულ ღამით ბათუმში, სასტუმრო „შერატონში”
ბექა ლილუაშვილი - შემიძლია დაგიდასტუროთ, რომ თავდასხმაში არაერთი თანამდებობის პირი მონაწილეობდა - ვითხოვთ შინაარსობრივ გამოძიებას, გიორგი გახარია მზადაა, შესაბამისი პროცედურები გაიაროს
ხელისუფლების მცდელობა, შემოატრიალოს პროცესი, რომ მათ ფიზიკურად გიორგი გახარია დაუპირისპირდა და ცემა, მოსალოდნელი იყო - ასეთი სიფსიხე, სიშლეგე, რასაც ხელისუფლება ავლენს, მიუთითებს, რომ რაიმე ფორმალური და ნორმალიზებული ურთიერთობების გაგრძელებაზე, როგორც ქვეყნის გარეთ, ისე შიგნით, ხელი ჩაქნეული აქვს, - ამის შესახებ „გახარია საქართველოსთვის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა ბექა ლილუაშვილმა ტელეკომპანია „პალიტრანიუსის“ გადაცემა „დღის ნიუსრუმში“ განაცხადა. მისივე თქმით, გახარიაზე თავდასხმაში თანამდებობის პირებ
სალომე ზურაბიშვილი - გადაწყვეტილება უცხოური აგენტების კანონზე რეაგირების მიზნით დიპლომატიური პასპორტებისთვის უვიზო რეჟიმის შეჩერების თაობაზე გარკვეულწილად უჩვეულოა - დაივიწყეთ ძველი კანონები, მოითხოვეთ ახალი არჩევნები
ევროკავშირის გადაწყვეტილება დიპლომატიური პასპორტებისთვის უვიზო რეჟიმის შეჩერების თაობაზე უცხოური აგენტების კანონზე რეაგირების მიზნით, გარკვეულწილად უჩვეულოა, - ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი სოციალურ პლატფორმა X-ზე წერს. „მას შემდეგ საქართველომ უარესი განიცადა: მოპარული არჩევნები, ევროპული გზის შეჩერება, მასობრივი პროტესტი, ძალადობრივი რეპრესიები. დაივიწყეთ ძველი კანონები, მოითხოვეთ ახალი არჩევნები!”- წერს ზურაბიშვილი. შეგახსენებთ, გუშინ ევროკავშირის საბ
"გახარია საქართველოსთვის" - იმის გათვალისწინებით, რომ უახლოეს დღეებში ტემპერატურის მატებაა მოსალოდნელი, მოვუწოდებთ ე.წ. ხელისუფლებას სტიქიის მეორე ფაზას მაინც შეხვდეს მომზადებული, რათა თავიდან ავიცილოთ სტიქიური უბედურებით გამოწვეული მოსალოდნელი ზიანი
"იმის გათვალისწინებით, რომ უახლოეს დღეებში ტემპერატურის მატებაა მოსალოდნელი, მოვუწოდებთ ე.წ. ხელისუფლებას სტიქიის მეორე ფაზას მაინც შეხვდეს მომზადებული, რათა თავიდან ავიცილოთ სტიქიური უბედურებით გამოწვეული მოსალოდნელი ზიანი. განსაკუთრებით ყურადსაღებია ტემპერატურის მატების შედეგად დიდთოვლობის თანმდევი ისეთი სტიქიური პროცესების მართვა და მოსალოდნელი რისკების პრევენცია, როგორიცაა მდინარეებში წყლის დონის მატება, ღვარცოფები და მეწყრული პროცესები." პარტია "გახარია საქართველოსთვის"
ირაკლი ხმალაძის განცხადებით, მერიას მთავრობის ადმინისტრაციის მიმდებარედ სკვერის მოწყობის თაობაზე თანხმობა ჯერ არ გაუცია, მაგრამ „უმოკლეს დროში“ გასცემს
თბილისის ვიცე-მერის, ირაკლი ხმალაძის განცხადებით, მერიას ჯერჯერობით მთავრობის ადმინისტრაციის შენობის წინ სკვერის მოწყობის შესახებ თანხმობა არ გაუცია, მაგრამ ნებართვის გაცემას გეგმავენ. მისივე თქმით, მთავრობის ადმინისტრაციის მიმდებარე ტერიტორია ისტორიული ზონაა, რისთვისაც პროექტის დამტკიცებამდე საბჭოს თანხმობაა საჭირო, ხოლო ტენდერის გამოცხადება საჭირო არ არის. „მთავრობის ადმინისტრაციის წინ სკვერის მშენებლობის შესახებ მერიაში პროექტი გასულ კვირას შემოვიდა, დღე არ მახსოვს. ჯერჯერობით თანხმ
ივანე ჩხაიძე - ქვეყანაში ძირითადად ის ვირუსი ცირკულირებს, რომელიც გაციებას იწვევს და არა ფილტვების ანთებას - შეგვიძლია ვთქვათ, რომ გრიპის სეზონი დასრულდა
ბოლო 2 კვირა ორი ვირუსის სიჭარბით არის გამორჩეული - ქვეყანაში ძირითადად ის ვირუსი ცირკულირებს, რომელიც გაციებას იწვევს, - ამის შესახებ იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორმა, თსსუ-ის პროფესორმა ივანე ჩხაიძემ განაცხადა. როგორც ივანე ჩხაიძე განმარტავს, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ გრიპის სეზონი საქართველოში დასრულდა. „ეს კვირა გამორჩეულია. პირველად, ბოლო 6 თვის განმავლობაში, ლაბორატორიულად დადასტურებულ შემთხვევებში გრიპის არსებობა არ დაფიქსირდა. იმედია, ას
ანრი ოხანაშვილის განმარტებით, „დეოლიგარქიზაციის შესახებ“ კანონპროექტით, პირის ოლიგარქად ცნობაზე ანტიკორუფციული ბიუროს გადაწყვეტილება სასამართლოს კონტროლს დაექვემდებარება
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის, ანრი ოხანაშვილის განმარტებით, პირის ოლიგარქად ცნობის თაობაზე მიღებული გადაწყვეტილება სამართალწარმოების დასრულებამდე ძალაში არ შევა. შესაბამისი ცვლილება მეორე მოსმენის რეჟიმში „დეოლიგარქიზაციის შესახებ“ კანონში შევიდა, რომელზეც ამ წუთებში იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე მსჯელობენ. კორექტირებული ვერსიით, ანტიკორუფციული ბიურო ვალდებული იქნება, ჩაატაროს მოკვლევა, რათა გაარკვიოს, პირი არის თუ არა ოლიგარქი. კომიტეტის თა
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ - ბათუმთან ახალი საცხოვრებელი უბნის მშენებლობას რუსეთის მოქალაქეები სავარაუდოდ, კორუფციული გზებით ცდილობენ
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ ინფორმაციით, ბათუმთან ახალი საცხოვრებელი უბნის მშენებლობას რუსეთის მოქალაქეები სავარაუდოდ კორუფციული გზებით ცდილობენ. როგორც ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი, სავარაუდოდ, რუსეთის მოქალაქეებმა საქართველოს მოქალაქეების გავლით შესწირეს თანხა მმართველ პარტიას, რის შემდეგაც, მალევე მიიღეს მშენებლობისთვის საჭირო ნებართვა. „რუსეთის მოქალაქეები ბათუმთან ახლოს, სოფელ სალიბაურის მაღლობზე, რომელიც პორტს გადაჰყურებს, 16,000 კვ.მ. ფართობზ
მედიის ცნობით, პენტაგონის საიდუმლო დოკუმენტების გასაჯაროებაში ეჭვმიტანილ ეროვნული გვარდიის საჰაერო ძალების წევრს ოფიციალურად წაუყენეს ბრალი
პენტაგონის საიდუმლო დოკუმენტების გასაჯაროებაში ეჭვმიტანილ ეროვნული გვარდიის საჰაერო ძალების წევრს, ჯეკ ტეიშეირას ოფიციალურად წაუყენეს ბრალი. ის ბოსტონში ფედერალური სასამართლოს წინაშე წარდგა. მედიის ინფორმაციით, ტეიშეირას ბრალი წაუყენეს ეროვნული თავდაცვის შესახებ საიდუმლო ინფორმაციის უკანონო მოპოვებაში, შენახვასა და გადაცემაში. 21 წლის ჯეკ ტეიშეირა გამოძიების ფედერალური ბიუროს მიერ ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად მასაჩუსეტსის შტატის ქალაქ დაიტონში დააკავეს. ის ეროვნული გვარდიის ს
დენის შმიგალი - ვაშინგტონში გამართული ნაყოფიერი შეხვედრების შედეგად უკრაინამ პარტნიორების მხრიდან დამატებით 5 მილიარდი დოლარის დაფინანსების დაპირება მიიღო
ვაშინგტონში გამართული ნაყოფიერი შეხვედრების შედეგად უკრაინამ პარტნიორების მხრიდან დამატებით 5 მილიარდი დოლარის დაფინანსების დაპირება მიიღო, – ამის შესახებ უკრაინის პრემიერ-მინისტრმა, დენის შმიგალმა მედიასთან ისაუბრა. დახმარების ახალი დაპირებები უკრაინამ შვეიცარიის, დანიის, ესპანეთის, ირლანდიის, იაპონიის, ლატვიისა და ლიეტუვისგან მიიღო. ამას გარდა, უკრაინულმა მხარემ ამერიკულ კომპანია „ბოინგთან“ მიაღწია შეთანხმებას უკრაინული კომპანიებისთვის 200 მილიონი დოლარის დავალიანების ჩამოწერის შესახებ.
ალექსეი რეზნიკოვი - შეუძლებელი შესაძლებელია, დღეს ჩვენი მშვენიერი ცა უფრო დაცული ხდება, რადგან Patriot-ის ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემები უკრაინაში ჩამოვიდა
შეუძლებელი შესაძლებელია, დღეს ჩვენი მშვენიერი ცა უფრო დაცული ხდება, - ამის შესახებ უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა ალექსეი რეზნიკოვმა განაცხადა. მან დაადასტურა, რომ უკრაინაში გერმანიის მიერ გადაცემული Patriot-ის ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემები ჩავიდა. „ტვიტერის“ გვერდზე გავრცელებულ განცხადებაში, რეზნიკოვი აღნიშნავს, რომ ჯერ კიდევ 2021 წელს, როდესაც ის იკავებდა ვიცე-პრემიერის თანამდებობას, აშშ-ში ვიზიტის დროს, მან ამერიკელ პარტნიორებს უთხრა, რომ უკრაინას სჭირდებოდა Patriot-ის ტ
მედიის ცნობით, კიევ-პეჩერის ლავრის ტერიტორიაზე მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლი სამართალდამცავებს დაუპირისპირდა
კიევ-პეჩერის ლავრის ტერიტორიაზე მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლი სამართალდამცავებს დაუპირისპირდა. უკრაინული მედიის ინფორმაციით, ადგილზე მყოფმა მოქალაქეებმა კულტურის სამინისტროს მიერ დალუქული შენობის დამცავი ჟალუზები დააზიანეს. მოსკოვის საპატრიარქოს მრევლმა შენობაში შესვლა სცადა, რომელიც დღეს დილით კულტურის სამინისტროს კომისიამ დალუქა. უკრაინული მედიის ინფორმაციით, სამართალდამცავების ჯგუფმა კიევ-პეჩერის ლავრის ტერიტორია უკვე დატოვა. კიევის პოლიციის ინ
მედიის ცნობით, ევროკავშირი გეგმავს, შეზღუდვები დააწესოს უკრაინიდან გარკვეული პროდუქტის იმპორტზე და უკრაინის მეზობელი ევროპული ქვეყნების ფერმერების დასახმარებლად 100 მილიონი ევროს კომპენსაციას ამზადებს
ევროკავშირი გეგმავს, შეზღუდვები დააწესოს უკრაინიდან სოფლის მეურნეობის გარკვეული სახეობის პროდუქტის იმპორტზე და ასევე, უკრიანის მეზობელი ევროპული ქვეყნების ფერმერების დასახმარებლად 100 მილიონი ევროს ოდენობის კომპენსაციას ამზადებს. სააგენტო „როიტერის“ ცნობით, ამის შესახებ ევროკომისიის პრესსპიკერმა განაცხადა. აღნიშნული ზომების განხილვა ევროკავშირმა მას შემდეგ დაიწყო, რაც პოლონეთმა, უნგრეთმა, სლოვაკეთმა და ბულგარეთმა უკრაინიდან მარცვლეულისა და სასურსათო პროდუქტის იმპორტი აკრძალეს. ევ
IRI - საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას მტკიცე მხარდაჭერა აქვს, გამოკითხულთა უმრავლესობა პარტიების მიმართ ნდობის ნაკლებობას გამოხატავს და უკმაყოფილოა ქვეყანაში რუსეთის მოქალაქეების ყოფნით
საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) ინფორმაციით, ახალი საზოგადოებრივი აზრის კვლევა (Center for Insights in Survey Research) აჩვენებს, რომ საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას მტკიცე მხარდაჭერა აქვს, ასევე გამოკითხულთა უმრავლესობა პოლიტიკური პარტიების მიმართ ნდობის ნაკლებობას გამოხატავს და უკმაყოფილოა ქვეყანაში რუსეთის მოქალაქეების ყოფნის გამო. საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის ცნობით, გამოკითხულთა 89% სრულად ან მეტ-ნაკლებად უჭერს მხარს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას. მხა
ზურაბ აზარაშვილის განცხადებით, სახელმწიფოს დაფინანსებით ონკოლოგიური დაავადებების მქონე ბავშვებს საზღვარგარეთ მკურნალობის დაწყება ივნისიდან შეეძლებათ
საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის ზურაბ აზარაშვილის განცხადებით, ონკოლოგიური დაავადებების მქონე ბავშვების საზღვარგარეთ მკურნალობასთან დაკავშირებით კლინიკებთან შეთანხმება, სავარაუდოდ, მაისის ბოლომდე დასრულდება და ივნისიდან ბავშვებს მკურნალობის დაწყების შესაძლებლობა მიეცემათ. როგორც აზარაშვილმა მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, მშობლებს საშუალება ექნებათ, კლინიკა თავად შეარჩიონ. „140-მდე ახალი შემთხვევაა, 160 არის გასული წლის შემთხვევები. პასუხისმგებლობა ავიღ
აშშ-ის საელჩო - მავნებლური ინფორმაცია, რაც ამტკიცებს ან გულისხმობს, რომ საელჩოს თანამშრომლებმა ფული მიიღეს ლობისტური ფირმებისგან, ერთმნიშვნელოვნად ცრუ და უპასუხისმგებლოა
ამერიკის შეერთებული შტატები შეშფოთებას გამოთქვამს საელჩოსა და საელჩოს თანაშრომლების საქმიანობაზე გავრცელებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით და აღნიშნულ ფაქტს დეზინფორმაციად აფასებს. ამის შესახებ საქართველოში აშშ-ის საელჩოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული. „ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა თბილისსა და ვაშინგტონში შეშფოთება გამოთქვა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან ბოლო დღეების განმავლობაში აშშ-ის საელჩოსა და ჩვენი თანამშრომლების საქმიანობასთან დაკავშირებით ზოგიერთი მედიასაშუალებ
უკრაინის სპეცოპერაციის ძალები - რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის შტაბზე თავდასხმის შედეგად 34 ოფიცერი, მათ შორის რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის მეთაური დაიღუპა - დაიჭრა 105 ოკუპანტი, შტაბის შენობის აღდგენა შეუძლებელია
უკრაინის შეიარაღებული ძალების სპეციალური ოპერაციების ძალები აცხადებენ, რომ ოკუპირებულ სევასტოპოლში რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის შტაბზე თავდასხმის შედეგად დაიღუპა 34 ოფიცერი, მათ შორის რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის მეთაური. მათივე ინფორმაციით, რაც შეეხება სადესანტო ხომალდ "მინსკს", იმის გამო, რომ ის მეორე დღეს საბრძოლო მორიგეობაზე უნდა წასულიყო, გემზე პერსონალი იმყოფებოდა და ოკუპანტების დანაკარგმა 62-ს მიაღწია. „განახლებული ინფორმაცია მტრის დანაკარგების შესახებ სადესანტო ხომალდ „მინსკზე“ სპეცრ
ლილუაშვილი - საგამოძიებო კომისიას „ოცნებაც“ და „ნაციონალური მოძრაობაც“ ერთმანეთის პოლიტიკური დარტყმებისათვის, პოლიტიკური ანგარიშსწორებისათვის გამოიყენებს და სამწუხაროდ სიმართლე ნაკლებად იქნება დადგენილი (ვიდეო)
“თუკი „ოცნება“ შექმნის ამ საგამოძიებო კომისიას ამას გამოიყენებს „ოცნებაც“ და „ნაციონალური მოძრაობაც“ ერთმანეთის პოლიტიკური დარტყმებისათვის, პოლიტიკური ანგარიშსწორებისათვის და სამწუხაროდ სიმართლე ნაკლებად იქნება დადგენილი.” ბექა ლილუაშვილი, პარტია "საქართველოსთვის" წევრი, დეპუტატი.  384314732_670079311764123_4384967619807042854_n.mp4
ბექა ლილუაშვილი - დღეს “ოცნების” ისტორიულ მინიმუმზე მყოფი პოლიტიკური რეიტინგი დგას არა მათი იდეოლოგიის კონსოლიდაციაზე, არა მათ პოზიტიურ წვლილზე ამ ქვეყნის განვითარებაში, არამედ დგას წინა ხელისუფლების მობრუნების შიშებზე (ვიდეო)
“პოლიტიკური პოზიციონირების პრობლემა აქვს ხელისუფლებას. მათ რეაგირება ლავროვის განცხადებაზე ვერ ექნებათ. დღეს “ოცნების” ისტორიულ მინიმუმზე მყოფი პოლიტიკური რეიტინგი დგას არა მათი იდეოლოგიის კონსოლიდაციაზე, არა მათ პოზიტიურ წვლილზე ამ ქვეყნის განვითარებაში, არამედ დგას წინა ხელისუფლების მობრუნების შიშებზე. ამიტომ მნიშვნელოვანია, მივცეთ ქართველ ხალხს შესაძლებლობა “ოცნება” გადააბრძანოს ოპოზიციაში ისე, რომ “ნაც.მოძრაობა” არ მობრუნდეს ხელისუფლებაში, ეს არის ფორმულა.”  ბექა ლი
ანა ბუჩუკური - გახარიას გუნდი პარტია „საქართველოსთვის“ გამოვხატავთ მზაობას, მონაწილეობა მივიღოთ სამუშაო პროცესში, რომელსაც საქართველოს მთავრობა წარმართავს ევროკავშირის რეკომენდაციებისა და დათქმების შესასრულებლად. პრემიერს კი მივმართავ, რომ სამუშაო პროცესი
"გახარიას გუნდი პარტია „საქართველოსთვის“ გამოვხატავთ მზაობას, მონაწილეობა მივიღოთ სამუშაო პროცესში, რომელსაც საქართველოს მთავრობა წარმართავს ევროკავშირის რეკომენდაციებისა და დათქმების შესასრულებლად. პრემიერს კი მივმართავ, რომ სამუშაო პროცესი წარმართოს ინკლუზიურად."  ანა ბუჩუკური, პარტია "საქართველოსთვის" წევრი, დეპუტატი. GO6G5RiUQ3Hp_JQCAGBg4nlhZjRabmdjAAAF.mp4
ჟურნალისტები მთელი მსოფლიოდან სოლიდარობას უცხადებენ ქართულ მედიას
ჟურნალისტები მთელი მსოფლიოდან სოლიდარობას უცხადებენ ქართულ მედიას. განცხადებაში, რომელსაც ხელს აწერს 78 ჟურნალისტი, ნათქვამია: განცხადებას ხელს აწერენ: ანდრაშ პუსტაი – Telex.hu-ის აღმასრულებელი დირექტორი (უნგრეთი) მიროსლავა კერნოვა – Omediach.com-ის მთავარი რედაქტორი (სლოვაკეთი) ბურაკ უტუჩუ – სპეციალური კორესპონდენტი, Euronews (თურქეთი) ისა მიზირაი – ალბანეთის ჟურნალისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე (ალბანეთი) ლუკას ბურნარ – Medienhaus Andererseits-ის ა
NGO-ები: „ოცნების“ მიღებული ცვლილებები მიზნად ისახავს მომიტინგეთა და საჯარო მოხელეთა რეპრესიებს
„საქართველოს ევროპული ორბიტის“ ხელმძღვანელმა ნინო ლომჯარიამ, „სამოქალაქო საზოგადოების ფონდის“ სამართლებრივმა მრჩეველმა გიორგი ბურჯანაძემ და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ პროექტის მენეჯერმა ლიკა საჯაიამ საჯარო სამსახურის შესახებ კანონსა და ადმინისტრაციულ კოდექსში შესული საკანონმდებლო ცვლილებების შესახებ ბრიფინგი გამართეს. მათი შეფასებით, ეს ცვლილებები მიზნად ისახავს მომიტინგეთა და საჯარო მოხელეთა რეპრესიებს. ეს წესები წინააღმდეგობაშია საქართველოს კონსტიტუციასთან და ადამიანის საყ